The Avenue
Phase 2
Tower 1
High Floor
Flat A
location
200 Queen's Road East, Wan Chai / Causeway Bay
Grand Site / Ura
Grand Site / Ura
Grand Site / Ura
Grand Site / Ura
Contract Date:
The Avenue
Phase 2
Tower 1
High Floor
Flat A
location
200 Queen's Road East, Wan Chai / Causeway Bay
Grand Site / Ura
Grand Site / Ura
Grand Site / Ura
Grand Site / Ura
Contract Date:
Rent
$69,000
$76/ft²
3Rm 2Liv.Rm
(1Suite)
Layout
1
Maid/Store/
Utility Room
3
Bathroom
Estate
Property Number: H100166529
Update Date: 03/05/2026
Estate Transaction - The Avenue
Recommend Agent
- Buy
- Rent
12/05/26
Flat G, 43/F, Tower 2
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$35M
+33%
$35M
SFA931ft²
3 Room(s)
Holding Period 12.3 year(s)
12.3yrs
@$37,594
$26.41M
/
+33%
Land Reg.
12/05/26
06/05/26
Flat B, 46/F, Tower 3
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$38.5M^
$38.5M^
SFA944ft²
3 Room(s)
@$40,784
-
Land Reg.
06/05/26
20/04/26
Flat C, 43/F, Tower 2
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$33.28M
+26%
$33.28M
SFA925ft²
3 Room(s)
Holding Period 12.3 year(s)
12.3yrs
@$35,978
$26.41M
/
+26%
Land Reg.
20/04/26
22/03/26
Flat E, 20/F, Tower 5
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$15.2M
+28%
$15.2M
SFA658ft²
3 Room(s)
Holding Period 12.1 year(s)
12.1yrs
@$23,100
$11.86M
/
+28%
Land Reg.
22/03/26
19/03/26
Flat E, 11/F, Tower 5
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$16.5M
+45%
$16.5M
SFA658ft²
3 Room(s)
Holding Period 12.1 year(s)
12.1yrs
@$25,076
$11.37M
/
+45%
Land Reg.
19/03/26